هولوگرام واژه !

دیر زمانی نیست با شعر حجم آشنا شده ام. مانیفست لیز و غیر چسبنده اش ذات اینچنینی ام را بسیار جذب می کند. رویکرد خلاق این شعر در ایجاد دنیایی که دریافت ها صرفاً محدود به دیکته ی درونیات شاعر نیست، حس ناب است که در ظرف شنونده ریخته می شود، و بر خلاف تصور برخی منتقدین تندرو، این شعر بی قالب و باری به هر جهت نیست. تنها اصول قالب را در طرحی نو تعریف می کند، طرحی که در آن به نفع شعور و احساس مخاطب ، وزن و آهنگ و قافیه در بُعد دیگری تصویر می شود.

برای شعر حجم نمی توان چارچوبی قراردادی متصور بود جز آنکه روزنه ی انتزاعی بی شکلیست که واژه هایی مرتبط در حوزه ی تصور را، شبیه یک هولوگرام ، حول میدان جاذبه ای از معانی و تصاویر، نگه می دارد. خاصیت هولوگرام است که ماهیت عینی نداشته باشد، ولی عین واقعیتی ذهنی باشد. به روشنی واقعیت قابل دریافت، اگرچه خارج از چارچوب های ملموس.

همه ی اینها اقتضا می کند که مخاطب نیز، در خوانش چنین شعری، تغییر منظر بدهد، و انتظار دریافت معانی واضح و سطحی نداشته باشد، شبیه تماشای یک تابلوی نقاشی روح را به فرکانس های مادون و ماورای دید عادی بسپارد، و در دریافت، حسی آزاد و بی تکلف داشته باشد.

من در مواجهه با شعر حجم،  مبتدی و بی ادعا هستم حتی در جایگاه مخاطب، ولی برای جریان هوشمندانه ی جاری در این رویکرد احترام قائلم و از خواندنش لذت می برم.

/ 4 نظر / 8 بازدید
شفیعی

پرداختن به شعر حجم یا به نوعی شعر موج نو مبحثی وسیع می باشد که هم سراینده هم خواننده باید از درک کامل شعری نسبت به اشعار برخوردار باشند سراینده تکنیک و فرم را در دل شعر حفظ کند و به مسیر خطی شعر ش اکتفا نکند ومدام از تکنیک های مختلف در دل شعرش استفاده کند تا خواننده به تکرار و بی حوصلگی نرسد و خواننده باید با اندیشه و احساس شاعر ارتباط برقرار کند و کلید درک شعر حجم را به دست آورد

موریانه های چوبی

راستش از انواع شعر سر در نمیارم، اما سال نو رو که میتونم تبریک بگم، بهترین ها رو برای شما در سال جدید آرزو دارم،موفق باشید :-.)

لی لا

در این مورد بی سوادم

لی لا

آخ جون درست شد کامنت دونی